کارتن

چاپ و طراحی جعبه های مقوایی و کارتنی چگونه انجام میگیرد؟

چاپ و طراحی جعبه های مقوایی و کارتنی چگونه انجام میگیرد؟

طراحی و چاپ جعبه و کارتن یکی از ویژگی هایی است که توسط مشتری سفارش داده میشود. البته جعبه و کارتن هایی نیز میباشند که بدون چاپ یا مثل کارتنهای پستی دارای حداقل ترین چاپ و طراحی هستند اما اگر محصولات برای بازار داخلی به خصوص صادراتی تهیه میشوند می بایست از طراحی و چاپ های زیبایی برخوردار باشند.

 

معرفی انواع چاپ روی کارتن و جعبه مقوایی

اول از همه باید بدانیم که انواع چاپ چیست و کدامیک را میتوان روی جعبه های کارتنی و مقوایی اعمال کرد؟

چاپ ها چند نوع دارند که شامل سیلک، افست، فلکسو و دیجیتال میباشد که بیشترین چاپی که روی جعبه های کارتنی و مقوایی اعمال میشود، افست و فلکسو است، با این تفاوت که چاپ جعبه مقوایی تنها افست میباشد و امکان چاپ فلکسو روی آن امکان پذیر نیست.

طراحی و چاپ، یکی از اصلی ترین مقوله هایی است که باید به آن توجه شود. متاسفانه هنوز نگاه سنتی قبل به بسته بندی تغییر نکرده است و برخی از افراد و تولید کنندگان همچنان بر این باورند که هزینه کردن برای طراحی و چاپ جعبه و کارتن کار بیهوده ای یا به اصطلاح یک نوع ولخرجی است اما نمیدانند که امروزه تحولات بسیاری در زمینه بازاریابی و برندینگ در حال رخ دادن میباشد.

مرتبط بخوانیداز بسته بندی های کارتنی و مقوایی چه میدانید؟

قبلا بسته بندی فقط وظیفه نگهداری و محافظت از محصولات را بر عهده داشت اما اکنون با توجه به طیف گسترده تولیدات محصولات با برندهای مختلف، نیاز به طراحی و استفاده از المان های زیبایی برای دیده شدن محصول بیش از پیش احساس میشود.

برای مثال چاپ لوگو روی جعبه مقوایی و کارتنی یکی از مهم ترین مواردی است که موجب برندینگ نام و نشان تجاری شما به مخاطبان میشود. همانطور که گفته شد در زمان های گذشته و دور چون شاهد تنوع محصولات نبودیم، طرح و لوگو و نام و نشان تجاری آنقدرها هم اهمیت نداشت اما امروز با توجه به حجم گسترده تولیدی ها و افزایش روز افزون نیاز مردم و مصرف کنندگان، برای آن که برند شما مطرح شود و مشتریان خود را کسب کند، نیاز است که یک طراحی منحصر به فرد و یونیک روی بسته بندی هایتان چاپ شود.

چاپ روی کارتن و مقوا چگونه انجام می گیرد؟

طراحی و چاپ جعبه و کارتن توسط کارتن سازی ها و جعبه سازی های موردنظر اعمال میشود. طراحی و چاپ از پروسه های تولید جعبه و کارتن است و جدا از فرآیند ساخت نیست. چاپ روی جعبه های کارتنی، اگر فلکسو باشد مستقیما روی کارتن انجام میگیرد و طرح و لوگو موردنظر مشتری روی آن چاپ میگردد.

اما اگر بخواهید از کارتن های لمینتی بهره مند شوند، شرایط اندکی متفاوت خواهد شد، به این گونه که اول باید طرح چاپی روی پوستری از جنس مقوا چاپ بخورد و بعد توسط دستگاه های مخصوص روی ورق کارتن بچسبد چون افست امکان چاپ مستقیم ندارد.

کارتن های لمینتی برخلاف انواع فلکسویی محدودیتی در رنگ و طرح ندارند. هم چنین میتوان انواع خدمات پس از چاپ همانند: سلفون، یووی، طلاکوبی، برجسته سازی و غیره را روی آن اعمال کرد.

چاپ کارتن لمینتی فرآیندی طولانی تر و قیمت گرانتری نسبت به فلکسویی دارد اما شکل و ظاهر بسته بندی را جلا می بخشند که این امر چیزی جز سود برای تولیدکننده نیست چرا که با زیبایی بسته بندی، فروش نیز بیشتر خواهد شد.

برای جعبه های مقوایی نیز همانطور که اشاره شد فقط امکان افست وجود دارد که مستقیما روی مقوا انجام می گیرد. هم چنین میتوانید از پوشش های چاپ نیز برای اینگونه بسته بندی ها استفاده کنید تا زیبایی و جذابیت خاصی به کار ببخشید.

قیمت کدام چاپ ارزان تر است؟

طراحی و چاپ جعبه و کارتن از ویژگی و المان های انتخابی محسوب میشود و میتوان با توجه به نیاز مشتری این مرحله را حذف کرد. البته باید بگوییم که به هیچ وجه این موضوع از سمت کارتن سازی و جعبه سازی ها پیشنهاد نمی شود چرا که جعبه بدون چاپ مثل انسان بدون شناسنامه و بی هویت میباشد.

شما چگونه میخواهید متوجه شوید که درون بسته بندی چه محصولی وجود دارد؟ مخصوصا اگر کالا درون فروشگاه های پر زرق و برق قرار بگیرد و در میان انبوهی از لوازم و کالاهای زیبا و شیک هیچ جوره بازدید نخواهند داشت.

جعبه های کارتنی که با چاپ فلکسو تولید میشوند، قیمتی ارزان تر نسبت به کارتن های لمینتی دارند که دارای چاپ افست می باشند. چرا که این کارتن ها برخلاف کارتن های لمینتی از رنگ آمیزی خیلی زیادی بهره مند نیستند و نمیتوان از خدمات پس از چاپ در آنها استفاده نمود.

با صراحت نمیتوان گفت که چاپ ها نسبت به هم برتری دارند. با توجه به نیاز بازار و سلیقه و بودجه ای که تولیدکننده برای بسته بندی هایش در نظر گرفته است، چاپ مناسبی برای جعبه و کارتن ها در نظر گرفته میشود.

اما خب، اگر منطقی به این قضیه نگاه کنیم، کارتن های لمینتی و جعبه های مقوایی با چاپ افست به دلیل زیبایی و قابلیت چاپ بالا میتوانند نظر مشتریان زیادی را به خود جلب کنند که به شناخته شدن کالا کمک میکند.

توجه داشته باشید اگر سفارشات شما در تعداد بالا باشد، دور چاپ کامل شده و قیمت نهایی مقرون به صرفه تری پرداخت خواهید کرد. پس از این بابت نگران نباشید حتی در تولید کارتن های لمینتی با ثبت سفارشات بالا، قیمت ارزان تری شامل حالتان خواهد شد.

مطالب زیادی راجع به چاپ روی جعبه و کارتن گفتیم. حال بپردازیم به طراحی جعبه های مقوایی و کارتنی. آیا داشتن طراحی زیبا برای بسته بندی لازم است؟!

چندین بار به این موضوع در مقاله اشاره کردیم که اگر برندینگ و ماندن در خاطر افراد برایتان مهم است، توصیه نمیشود که از طراحی و چاپ مناسب محصولتان بهره مند شوید. مثلا اگر در زمینه میوه و صیفی جات صادراتی فعالیت میکنید، پیشنهاد ما این است که کارتن های لمینتی با سلفون های براق می تواند از گزینه های مناسب باشند چرا که هم شکل و ظاهر بسته بندی زیبا شده است و هم با اعمال سلفون در سردخانه، بسته بندی دچار ترکیدگی نخواهد شد.

آیا چاپ در تعداد کم هم امکان پذیر است؟

سوالی که پیش می آید آن است که اگر تعداد بسته بندی هایمان کمتر باشد هم میتوان روی آن چاپ زد؟ باید گفت بله.

برای مثال مشتری خواستار چاپ روی 200-100 جعبه میباشد که حتما نیز روی بسته بندی هایش باید برند و لوگو خود را چاپ کند. در این شرایط چند راه حل وجود دارد:

اول اینکه میتوان از چاپ دیجیتال برای بسته بندی هایش استفاده کرد، اما این نوع چاپ با توجه به دور چاپ بالایی که دارد در تعداد کم قیمت بسیار گزافی حاصل میشود اما اگر همچنان مشتری اصرار داشته باشد که در تعداد کم برای محصولاتش جعبه چاپ بخورد، میتوان از چاپ دیجیتال برای آن استفاده کرد.

راه حل بعدی که توسط کارتن سازی ها توصیه میشود، آن است که لیبل تهیه شود و تولیدکننده توسط چسباندن لیبل بسته بندی محصولات خود را چاپ دار کند. اگرچه اینکار اصلا شکل و ظاهر جالبی ندارد ولی اگر تعداد کم باشد چاره ای جز این مورد نیست.

ولی تنها راه حل مناسبی که در تمامی شرایط جواب میدهد آن است که تیراژ و تعداد سفارشات بسته بندی های خود را بالا ببرید تا بسته بندی هایتان قیمت مقرون به صرفه تری داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *